طراحان

خط صنعتی تولید چیپس

بهترین محصول خود را تحویل دهید

 

تولید و فرآوری مواد غذایی یکی از خطوط پردرآمد و محبوب به شمار می آورد. به همین جهت شرکت های بسیاری در سراسر کشور نسبت به تولید انواع مواد خوراکی اقدام می کنند. یکی از این مواد غذایی پرطرفدار، چیپس سیب زمینی است. خط تولید چیپس توسط بسیاری از شرکت ها راه اندازی شده و از این راه درآمد خوب و قابل توجهی به دست می آورند. این ماده خوراکی خوشمزه با انواع طعم ها و مزه ها تولید و عرضه می شود. تولید چیپس مراحل گوناگونی دارد که باید پشت سر هم و با مواد اولیه مناسب صورت گیرد.

خط تولید چیپس بدون روغن

تولید چیپس در شرکت های مختلف ممکن است متفاوت باشد ولی به طور کلی به این ترتیب است.

• شستشو و تمیز کردن سیب زمینی ها که مدت آن به دمای آب و مقدار آلودگی بستگی دارد.

• پوست گیری با استفاده از دستگاه مخصوص به روش سایشی یا بخار و مواد شیمیایی در این مرحله صورت می گیرد که روش بخار و مواد شیمیایی روی کیفیت محصول نهایی تأثیر منفی می گذارد.

• در مرحله سوم سیب زمینی ها به صورت نازک برش داده می شوند.

• در این مرحله مجددا برش های سیب زمینی شسته می شوند تا از مواد قندی، نشاسته و غیره تمیز شوند.

• بلانچینگ کردن جهت بهبود رنگ چیپس در این مرحله صورت می گیرد. این فرایند در داخل مخازن دوجداره با دمای ثابت انجام می شود.

• در تولید چیپس بدون روغن سیب زمینی های اسلایس شده با حرارت برشته می شوند.

• پس از برشته کردن برش های سیب زمینی مواد افزودنی و طعم دهنده به آنها افزوده می شود و در مرحله آخر بسته بندی می شوند.

احداث کارخانه چیپس

خط تولید بسته بندی چیپس

خط تولید بسته بندی چیپس در شرکت های مختلف به روش های گوناگون انجام می شود. دستگاه های بسته بندی توزین دار در این مرحله از خط تولید چیپس به طور اتوماتیک چیپس ها را بسته بندی می کنند. بسته بندی با سایزهای متفاوت و متریال گوناگون برای بسته بندی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

خطوط تولید مواد غذایی یکی از خطوط پردرآمد برای کارخانجات و شرکت های گوناگون است. مواد غذایی مختلف از قبیل انواع غذاها، آبمیوه ها و تنقلات در کارخانه های سراسر کشور تولید و فرآوری می شوند. یکی از تنقلات محبوب و پرمصرف اقشار مردم، انواع چیپس و کرانچی است. به همین جهت بسیاری از کارخانجات اقدام به راه اندازی خط تولید کرانچی و چیبس می کنند. تولید چیپس از فرآوری سیب زمینی به دست آمده و با طعم های گوناگون در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. به دلیل استقبال مدیران کمپانی های تولید مواد غذایی از راه اندازی خط تولید چیپس قصد داریم موضوع مقاله پیش رو را به این امر اختصاص دهیم.

بسته بندی کردن چیپس های معمولی

چیپس ها روی نوار نقاله قرار می گیرند و به قسمت بسته بندی هدایت می شوند. محصول نهایی در بسته بندی های سلفونی جمع آوری شده و درب آنها بسته می شود.


تصویر بالابر در خط تولید چیپس

فرایند خط تولید چیپس

چنانچه گفتیم خط تولید چیپس یکی از خطوط تولید مواد غذایی سودآور است و به همین دلیل بسیاری از مدیران کارخانه ها در جهت راه اندازی آن اقدام می کنند. چیپس را در انواع گوناگونی از قبیل: چیپس معمولی، چیپس خلالی، فرنچ فرایز و چیپس همسان تولید می کنند که هر کدام فرایند و مراحل مختلفی دارند. دستگاه ها و ماشین آلات مدرن و پیشرفته ای برای تولید انواع چیپس طراحی و ساخته می شوند که هر کدام خصوصیات و ویژگی های متفاوتی دارند.

معرفی مراحل خط تولید چیپس معمولی

چیپس های معمولی در طعم های گوناگون و بسته بندی های بزرگ و کوچک در بازار مشاهده می شوند. در ادامه به مراحل آماده سازی چیپس معمولی می پردازیم.

سورتینگ و انبار کردن سیب زمینی

مرحله سورتینگ و نگهداری سیب زمینی اولین مرحله از فرایند تولید چیپس معمولی است. در این مرحله سیب زمینی ها بر اساس سایز و اندازه سورت می شوند. سپس گل و لای سیب زمینی ها گرفته شده و در محیطی مناسب از جهت نور، دما و رطوبت نگهداری می شوند.

شستشو و زدودن گل و لای

شستشوی مواد اولیه مرحله دوم از فرایند تولید چیپس است. سیب زمینی ها توسط درام و تونل شستشو عاری از گرد و خاک و گل می شوند.

جداسازی پوست به دو روش

عملیات جداسازی پوست سیب زمینی به دو روش صورت می گیرد. پوست کنی غلطکی به این صورت است که غلطک ها به صورت دو به دو و در جهت خلاف یکدیگر حرکت می کنند. با این حرکت پوست بدون ضربه فیزیکی از سیب زمینی جدا می شود. پوست کنی سطلی نیز نوع دیگر جداسازی پوست سیب زمینی است که با کمک نیروی گریز از مرکز انجام می شود.

بازبینی و جداسازی ضایعات

در این مرحله بازبینی از جهت جداسازی کلیه ضایعات صورت می گیرد.

برش دادن و اسلایس کردن

اسلایس کردن سیب زمینی ها در این بخش توسط اسلایسر انجام می شود. سیب زمینی ها با کمک نیروی گریز از مرکز به تیغه های دستگاه برخورد کرده و به صورت یکنواخت برش داده می شوند.

گرفتن نشاسته برش های سیب زمینی

با غوطه ور کردن برش ها در آب دمای 30 درجه، نشاسته سطحی آنها گرفته می شود.

گرفتن آنزیم ها از چیپس

در مرحله بلنچینگ مجددا برش ها درون آب با دمای 70 درجه غوطه ور می شوند تا آنزیم گیری صورت گیرد.

خشک کردن و آماده سازی برای سرخ کردن

دستگاه خشک کن در ابن مرحله برش های سیب زمینی را خشک می کند تا برای سرخ کردن آماده شوند.

سرخ کردن و قرار دادن برش ها در فرایر

برش ها با توجه به ضخامت و سایزشان در مدت زمان یک تا دو دقیقه در روغن 180 درجه سانتی گراد سرخ می شوند. روغن باید خوراکی و مقاوم نسبت به حرارت بالا باشد.

جداسازی ضایعات و ادویه زنی

بازبینی تولید چیپس نیز از جهت جداسازی سوخته ها و ضایعات صورت می گیرد و سپس توسط دستگاه ادویه زن، طعم دار می شوند.


تصویر پوستگیر سیب زمینی
احداث کارخانه چیپس
گالری تصاویر خط تولید چیپس
نوار بازبینی
بالابر اسلایسر
نشاسته گیر
بلانچر
گالری تصاویر خط تولید چیپس
خنک کن
سرخ کن چیپس
کانوایر
ویبراتور