طراحان نام گستر

info@tngaco.ir

ایمیل پشتیبانی

بازدید از کارخانه

بلوار 45 متری انقلاب – جنب بانک تجارت – خیابان صنعت پنجم – ساختمان کوه نور – طبقه سوم – واحد 12

طراحی و راه اندازی خط رستر بادام زمینی و انواع آجیل و خشکبار ظرفیت از ۳۰۰ کیلوگرم در ساعت

طراحی و راه اندازی خط رستر بادام زمینی و انواع آجیل و خشکبار ظرفیت از ۳۰۰ کیلوگرم در ساعت

طراحی و راه اندازی خط رستر بادام زمینی و انواع آجیل و خشکبار ظرفیت از ۳۰۰ کیلوگرم در ساعت

انواع آجیل و میوه های خشک شده یکی از تنقلات پرطرفدار به شمار می رود. محصولاتی مثل انواع میوه ها و مغزهای خوراکی با استفاده از دستگاه هایی به نام رستر یا خشک کن خشک می شوند و در بسته بندی های گوناگون به فروش می رسند. با روش خشک کردن، میکروارگانیسم های محصول حذف شده و طول عمر آن افزایش می یابد. امروزه خط رستر آجیل نیز یکی از روش های مناسب جهت عرضه و فروش انواع مغزها و آجیل های خوراکی است. با رستر آجیل، ماندگاری محصول افزایش می یابد و مغزها تردتر و خوشمزه تر می شوند. چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص خشک کردن آجیل ها و خط تولید بادام زمینی به دست آورید مقاله حاضر را تا پایان بخوانید.

بیشتر بخوانید :  خط تولید و فرآوری آلبالو

مشخصات خط رستر آجیل

چنانچه گفتیم یکی از روش های مناسب جهت افزایش ماندگاری محصول و همچنین خوشمزه تر شدن مواد غذایی گوناگون، خشک کردن آنها است. خط رستر آجیل هم به جهت فرآوری و تولید آجیل ها برای فروش طراحی شده است. در روش مرسوم خطوط رستر آجیل، مواد غذایی به صورت خام طعم دار شده و وارد دستگاه تفت دهنده می شوند. در دستگاه های رستر آجیل، هوای داغ به صورت یکنواخت به تمام قسمت های محصول دمیده می شود.
قابلیت دماهای متفاوت برای زون های تعبیه شده در دستگاه وجود دارد و این امر امکان تفت دادن محصولات گوناگون با توجه به رطوبت آنها را فراهم می کند. با وجود امکانات پیشرفته و جدید دستگاه های رستر، محصولات فرآوری شده تردتر و خوشمزه تر شده و افزودن طعم های مختلف نیز به آنها امکان پذیر می شود.

مطلب پیشنهادی: خط تولید چیپس

عملکرد خط رستر آجیل

خط رستر آجیل در اغلب شرکت های تولید کننده به این ترتیب است که ابتدا طعم های مورد نظر را به محصول خام اضافه می کنند. پس از اضافه کردن طعم ها از قبیل آب و نمک، آجیل ها وارد دستگاه های رستر می شوند. به این روش مقداری از رطوبت در مواد غذایی باقی مانده و خارج نمی شود. در این مرحله آجیل ها پس از سرد شدن بسته بندی می شوند و جهت عرضه و فروش آماده می شوند. اما عملکرد خط رستر آجیل در برخی از شرکت ها به صورت مطلوب تری صورت می گیرد.
در خط فراوری و تولید مغز تخمه و بادام زمینی و آجیل این شرکت ها محصول به صورت خام وارد دستگاه خشک کن می شود و به این طریق رطوبت آن از بین می رود. در این مرحله انواع طعم ها به آجیل ها اضافه می شوند. بعد از افزودن طعم های گوناگون، مجددا آجیل ها وارد دستگاه های سه طبقه خشک کن یا تفت دهنده شده و حرارت می بینند. با روش مذکور مواد غذایی تردتر شده و همه رطوبت آن گرفته می شود.

خط سرخ کن آجیل

خط سرخ کن آجیل نیز همانند خط رستر آجیل یکی از روش های فرآوری مواد غذایی است. روش سرخ کردن آجیل به این ترتیب است: آجیل ها در ابتدا وارد محفظه ای به نام «هاپر» می شوند. محصول بعد از مرحله هاپر، روی نوار نقاله شیب دار قرار گرفته و با سرعت و مقدار ثابت وارد محفظه Fryer می شود. در این مرحله آجیل ها را با روغن داغ سرخ می کنند. (جهت داغ کردن روغن اغلب از مبدل حرارتی استفاده می شود.) مواد غذایی پس از سرخ شدن خنک می شوند.
خارج و داخل آجیل ها در مرحله خنک شدن، سرد می شوند. در این مرحله چربی زدایی از سطح مواد غذایی نیز صورت می گیرد. آجیل ها را می توان پس از خنک کردن با ادویه های مختلف، طعم دار کرد که این عمل توسط دستگاه های ادویه زنی انجام می شود. در مرحله آخر خط سرخ کن تخمه و بادام زمینی، اجیل ها بسته بندی می شوند.

مراحل خط رستر آجیل

تفاوت مراحل خط رستر آجیل با خط سرخ کن آجیل در قسمت حرارت دادن محصول است. که در خط رستر آجیل صرفا حرارت به مواد غذایی منتقل می شود ولی در خط سرخ کن، توسط روغن داغ عمل فرآوری انجام می شود.

مزایای راه اندازی خط رستر آجیل

راه اندازی خط فرآوری آجیل توسط دستگاه های رستر یکی از راه های خوب جهت تولید آجیل های بسته بندی است. در این روش محصول بدون چربی های اضافه بوده و طعم دار و ترد است. با تولید آجیل رستر دستگاه های خشک کننده موجب حذف رطوبت محصول می شوند و ماندگاری آن را بیشتر می کنند.

مطلب پیشنهادی: خط تولید فرنچ فرایز

فرآوری دانه های آجیل

فرآوری دانه های آجیل با استفاده از خط رستر آجیل یا خط سرخ کن آجیل طراحان نام گستر دو روش مناسب جهت تولید آجیل های بسته بندی شده محسوب می شوند. در روش خشک کن، مواد غذایی حرارت دیده و طعم دار می شوند ولی در خط سرخ کن آجیل محصول توسط روغن داغ فرآوری می شود. شرکت های تولید آجیل های بسته بندی شده در هر دو روش انواع طعم ها را به آجیل ها می افزایند و محصولی خوشمزه و ترد در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند.

بیشتر بخوانید :  خط تولید کرانچی
خشک کردن و سرخ کردن آجیل دو روش مرسوم در تولید آجیل های بسته بندی شده است. در این دو روش آجیل ها حرارت می بینند و ترد می شوند. شرکت های تولید آجیل های فرآوری شده با انجام عملیات خشک کردن و سرخ کردن، ماندگاری محصول را افزایش می دهند و آن را ترد و طعم دار می کنند. روش رستر آجیل به دو صورت حرارت دادن دو مرحله ای و حرارت دادن یک مرحله ای انجام می شود که در روش دو مرحله ای همه رطوبت مواد حذف شده و آجیل ها تردتر می شوند.

بیشتر بخوانید : خط تولید پاپ کورن

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.