طراحان نام گستر

info@tngaco.ir

ایمیل پشتیبانی

بازدید از کارخانه

بلوار 45 متری انقلاب – جنب بانک تجارت – خیابان صنعت پنجم – ساختمان کوه نور – طبقه سوم – واحد 12

کانوایر چیست؟ اطلاعات مهم درباره سیستم‌های فرآوری درجه غذایی

کانوایر چیست؟ اطلاعات مهم درباره سیستم‌های فرآوری درجه غذایی

کانوایر چیست؟ اطلاعات مهم درباره سیستم‌های فرآوری درجه غذایی

کانوایر جزئی از سیستم‌های انتقال و ذخیره‌سازی مواد در صنعت است. تکنیک و دانش نوین در مهندسی کنترل باعث شده تا نقاله‌ها به همراه دیگر سیستم‌های انتقال مواد، در زمره فناوری‌های مدرن قرار گیرند و دامنه کاربرد آن‌ها از صنایع متوسط همچون خطوط تولید و مونتاژ کوچک گرفته تا صنایع بزرگی همچون پتروشیمی، فولاد، خودروسازی و صنایع دارویی و غذایی گسترده شود. کانوایر های مواد غذایی غذاها و سایر مواد آلی را از طریق فرآیندهای خود به صورت ایمن و سریع جابجا می کنند. در ادامه این مطلب درباره انواع کانوایر ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اهمیت conveyor چیست؟

“نقاله غذا” طیف گسترده ای از سیستم ها از غلتک، تسمه و دامپر را پوشش می دهد. آنها هر چیزی را که برای جابجایی مواد غذایی یا مواد ارگانیک از طریق فرآیندهای تولید استفاده می شود، پوشش می دهند. هر سیستم سفارشی شده و همیشه متناسب با نیازهای هر پروژه توسعه می یابد. مهم است که به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل اینکه یک کانوایر از جنس استنلس استیل است، به این معنی نیست که تمام الزامات درجه مواد غذایی را برآورده می کند. هدف از سیستم های نقاله درجه مواد غذایی این است که نه تنها پاسخ آلودگی مواد غذایی را ارائه دهد، بلکه از وقوع آلودگی در وهله اول جلوگیری کند. 

انواع کانوایر چیست؟

  • کانوایر مواد غذایی. انواع تسمه نقاله مواد غذایی رایج ترین نوع کانوایر در صنایع غذایی هستند. از آنجایی که ساختار آنها یک سطح صاف و پیوسته را ارائه می دهد، تمیز کردن آنها آسان است. این باعث می شود تسمه نقاله مواد غذایی برای جابجایی مواد غذایی ایده آل باشد. این سیستم های تسمه نقاله مواد غذایی در سراسر پردازش و بسته بندی استفاده می شود. مواد تسمه برای کاربردهای مبتنی بر مواد غذایی باید با مقررات FDA مطابقت داشته باشد. همچنین باید محکم، بادوام و از مواد قابل استفاده ساخته شده باشد. نکته مهم این است که موادی که برای استفاده با محصولات غذایی قابل قبول هستند باید همیشه به راحتی تمیز شوند. مشتریان اغلب از این محصولات به عنوان تسمه نقاله مواد غذایی یاد می کنند.
  • نقاله های مش سیمی. کانوایر های مش سیم درجه مواد غذایی از مواد فولادی ضد زنگ ساخته شده اند. می تواند دماهای بالا و پایین را تحمل کند و محصولات به راحتی کمتر به آنها می چسبند. کانوایر های مشبک سیمی در هر طول، عرض یا سرعتی در دسترس هستند تا با نیازهای خاص برنامه مطابقت داشته باشند.
  • کانوایر های تسمه دار. تسمه نقاله ها مواد را در مرکز کانوایر نگه می دارند. این کانوایر ها برای انتقال مواد فله عالی هستند. هنگام انتقال مسافت های طولانی از آنها استفاده کنید و در عین حال از دست دادن محصول از نشت را به حداقل برسانید.
  • کانوایر غلتکی یک اصطلاح گسترده است و می تواند مخفف انواع کانوایر غلتکی باشد. غلتک گرانشی، غلتک زنجیر رانده زنده (CDLR)، غلتک زنده محور محور (LDLR) و غلتک موتور رانده (MDR) را شامل می شود. این نوع کانوایر اغلب در برنامه های کاربردی حمل و نقل بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. آنها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا برای برنامه های خاص مناسب باشند. این ممکن است شامل محیط شستشو، محدوده دمایی خاص و بسیاری موارد دیگر باشد. در نهایت، فریم ها می توانند فولاد ضد زنگ (گران قیمت) یا فولاد کربنی با پوشش پودری (مقرون به صرفه تر) باشند.

 فرنچ فرایز چیست؟

انواع موادی که برای ساختن سیستم‌های فرآوری درجه غذایی استفاده می‌شوند کدامند؟

سیستم های درجه بندی مواد غذایی همیشه از نظر بهداشتی طراحی و ساخته می شوند و مواد بهداشتی هر پروژه نیازها و الزامات خاص خود را دارد در برخی موارد با توجه به تماس مداوم یا عدم تماس غذا با سطحی می توان از مواد مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال، غذا در حال حرکت در امتداد کانوایر همیشه با تسمه در تماس است. بنابراین مواد تسمه نقاله مواد غذایی همیشه باید نیاز به تماس با غذا را برآورده کند یا از آن فراتر رود. مواد قاب و مواد محافظ می توانند نیازهای متفاوتی داشته باشند. در جایی که قاب های کانوایر با مواد غذایی در تماس نیستند، روکش های فولاد کربنی با پوشش پودری کم هزینه ترین راه حل هستند. سطوح گالوانیزه یا روکش روی در برخی شرایط دیگر مجاز هستند. نمرات فولاد ضد زنگ برای بالاترین سطوح حفاظت رایج ترین هستند. این شامل اکثر الزامات استاندارد شستشو می شود. تسمه نقاله های فولادی ضد زنگ از فولاد ضد زنگ برای قاب ها و مواد غذایی برای تسمه نقاله استفاده می کنند.

مزایای استفاده از کانوایر چیست؟

  • می تواند با خیال راحت مواد را از یک سطح به سطح دیگر از طریق نوار نقاله های مرتفع حمل کند.
  • می تواند در اکثر موقعیت ها نصب شود در حالی که معمولاً می تواند ارزش افزوده و ایمنی محل کار را به دلیل اتوماسیون، ایمنی خرابی و ایمنی افزایش دهد.
  • نوار نقاله ها می توانند مقادیر زیادی از اقلام را در اشکال، اندازه ها و وزن های مختلف جابجا کنند.
  • دارای ویژگی های ایمنی پیشرفته ای باشد که ضمن افزایش توان عملیاتی سیستم، از تصادفات و صدمات جلوگیری می کند.
  • گزینه های مختلف برای اجرای سیستم های انتقال، از جمله سیستم های هیدرولیک، مکانیکی، و تمام اتوماتیک که متناسب با نیازهای فردی مجهز شده اند.

 بلانچینگ یا آنزیم زدایی چیست

جمع بندی

کانوایر سیستمی است که بدون چون و چرا در تمامی تولیدیها ودر تمامی صنایع فراوان یافت می شود و حتی در عاملان فروش و  انبار داران و صادر کنندگان و وارد کنندگان و خریداران و فروشندگان اجناس کاربرد فراوانی دارد. با توجه به افزایش بهره وری و سرعت عمل و میکانیزه شدن کار صاحبان کار را به سوی کانوایریزه کردن مجموعه خود سوق می دهد.

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.